Site Loader

Kredyt technologiczny jest narzędziem, które dla wielu firm bywa ostatnią deską ratunku. Pozwala on pozyskać pieniądze na rozwój przedsiębiorstwa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mogą go uzyskać jedynie te firmy, które spełniają określone warunki.

Jak działa kredyt technologiczny?

Kredyt technologiczny uznaje się za formę wsparcia dla tych firm, które mają w planach prowadzenie różnego rodzaju inwestycji technologicznych. Jest on realizowany w ramach programu operacyjnego. Te firmy, które złożą wnioski w konkursie, mają szansę na otrzymanie dotacji w ramach premii technologicznej.

Kredyt technologiczny może być także zaciągnięty w banku komercyjnym. Finansowanie ma więc charakter jedynie częściowo bezzwrotny.

Kredyt technologiczny uznaje się za formę wsparcia dla tych firm, które mają w planach prowadzenie różnego rodzaju inwestycji technologicznych

Jeśli firma otrzyma środki, można je przeznaczyć na różnego rodzaju wydatki, które będą związane z planowaną inwestycją. Zalicza się do nich między innymi zakup różnego rodzaju patentów, licencji i projektów technicznych. Dzięki kredytowi technologicznemu można także sfinansować zakup maszyn, narzędzi oraz oprogramowania. Kredyt dotyczy także budowy i zakupu odpowiednich nieruchomości.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zaciągnąć kredyt technologiczny?

Jeszcze do niedawna wszystkie firmy, które ubiegały się o kredyt tego rodzaju, musiały posiadać wkład własny. Obecnie warunek ten został zniesiony, dlatego kredyt można zaciągnąć w wysokości nawet 100% wartości inwestycji. Jednak jest on przeznaczony tylko dla tych przedsiębiorstw, które posiadają odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Trzeba pamiętać o tym, że kredyt technologiczny nie jest wypłacany jednorazowo. Jeśli firma otrzyma informację o jego przyznaniu, musi przygotować się na to, że pieniądze otrzyma transzami – przez cały okres realizowania projektu. Ostatnia partia pieniędzy trafi do przedsiębiorstwa już po jego ukończeniu.

Pierwsza płatność zostanie przelana dopiero wtedy, kiedy planowany projekt zostanie zrealizowany przynajmniej w jednej czwartej.

Jak wygląda proces wnioskowania o kredyt technologiczny?

Niestety, procesu wnioskowania o kredyt technologiczny jest naprawdę skomplikowany i zajmuje dużo czasu. Najpierw przedsiębiorstwo zobowiązane jest do złożenia wniosku o kredyt we wybranym w banku komercyjnym. Następnie po uzyskaniu zgody na udzielenie kredytu, należy wnioskować do banku gospodarstwa krajowego o udzielenie dofinansowania. Jeśli przedsiębiorca otrzyma pozwolenie, dopiero wtedy może podpisać umowę kredytową z bankiem komercyjnym. Także – jak widać – otrzymanie kredytu technologicznego wcale nie jest takie proste.

 

Agata

Archiwa

Kategorie